Idén 99 lakástűz volt, melyben 17 ember sérült meg

2025. április 09. 10:02

2025 első negyedévében összesen 99 alkalommal riasztották égő lakóépülethez a tűzoltókat, 26-tal több ilyen eset volt, mint a tavalyi év hasonló időszakában. Az idei lakástüzekben 17-en sérültek meg, míg a tavalyi év azonos időszakában nem volt személyi sérüléssel járó lakástűz a vármegye területén.

A 99 tűzzel érintett épület közül csupán egyben sem volt füstérzékelő, holott a készülék életet és anyagi javakat menthet meg azzal, hogy a tüzet már annak keletkezésekor hangos sípolással jelzi. Minél hamarabb észleljük a tüzet, annál nagyobb eséllyel lehet azt eloltani, vagy kimenekülni az ingatlanból és értesíteni a tűzoltókat. A vármegyei lakástüzek legnagyobb százalékban a kéményből indultak. A tüzek legtöbbje jellemzően a fűtési rendszer hibájára, vagy elektromos problémára vezethető vissza.

A leghosszabb beavatkozás Balatonedericsen volt, február 17-én, amikor egy 75 négyzetméteres, nádtetős ingatlan tetőszerkezete égett a Kossuth utcában. A badacsonytomaji, keszthelyi és pacsai hivatásos tűzoltók a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett nyolc vízsugárral oltották a lángokat. Az épületből két lakót kikísértek és egy gázpalackot kivittek. A tetőszerkezet teljesen leégett. A tűz nagy valószínűséggel a fűtésrendszer hibájára vezethető vissza. A beavatkozás 5 óra 34 percet vett igénybe. 

Több, mint 5 órán át oltottak a tűzoltók Balatonfüreden, a Téltemető utcában is, március 23-án. Százötven négyzetméteres, nádtetős nyaraló tetőszerkezete égett. A tüzet vélhetően villámcsapás okozta. A veszprémi hivatásos és a balatonfüredi önkormányzati, valamint a tótvázsonyi önkéntes tűzoltók hét vízsugárral és kéziszerszámokkal eloltották a lángokat. A rajok két gázpalackot is kivittek a munkálatok során, amelyeket nem ért hőhatás. A tűz oltása a katasztrófavédelmi műveleti szolgálat irányítása mellett zajlott. Az ügyben tűzvizsgálat indult.  

A legtöbben egy várpalotai tűzben sérültek meg február 22-én, amikor egy robotporszívó gyulladt ki. Egy 14 lakásos társasház egyik földszinti lakásában a robotporszívó égett a Készenléti lakótelepen. A tűzoltók kiérkezésekor már csak füst volt, ami a lépcsőházat is elárasztotta. A lakásokból 15 embert kisértek ki a veszprémi és székesfehérvári hivatásos tűzoltók, 2 felnőttet és 3 gyermeket füstmérgezés gyanújával szállítottak kórházba a mentők. 

A katasztrófavédelem 3 esetben indított tűzvizsgálati eljárást a tűz pontos keletkezési helyének, idejének és okának feltárása érdekében. 4 épületnél gázpalackok, 1 helyen napelemek nehezítették az oltást. 

A lakástüzek megelőzése érdekében tanácsos a konyha, a hálószoba vagy a nappali mennyezetére füstérzékelőt szerelni. Már olyan füstérzékelők is beszerezhetők, amelyek füst esetén nemcsak hangosan sípolnak, hanem figyelmeztető jelzést is küldenek a mobiltelefonunkra. Ez praktikus megoldás lehet idős, egyedül élő hozzátartozóink védelmére. 

Az első negyedévben 14 alkalommal riasztották szén-monoxid miatt a tűzoltókat, ez a tavalyinál eggyel több esetet jelent. Halálos áldozatot nem követelt a gyilkos gáz, de ketten megsérültek szén-monoxid következtében, mely egy várpalotai esetnél történt, február 22-én. Egy Vörösmarty utcai ingatlanban jelzett a szén-monoxid-érzékelő. A pétfürdői hivatásos tűzoltók kiérkezésekor ketten tartózkodtak a lakásban, egyikük a földön feküdt. A mentők a lakókat szén-monoxid-mérgezés gyanújával kórházba szállították. A tűzoltók a rekonstrukciós eljárás során minimális értékben ki tudták mutatni a gyilkos gázt.

Akkor keletkezik szén-monoxid, ha zárt térben nyílt lánggal működő berendezést használnak, és nem megfelelő a levegő-utánpótlás. Az ilyen helyiségekben állandó és automatikus szellőzésre van szükség, az ablakokba légbevezetőt kell szerelni, nem elegendő időnként szellőztetni. Érdemes minden nyílt lánggal működő fűtő-, főző-, vízmelegítő eszköz közelébe szén-monoxid-érzékelőt helyezni.  


Széchenyi 2020 Kohéziós Alap